Få hjälp av experter att omvandla bonuspoäng till oslagbara resor. Chatta med oss via dator eller mobil, vi hjälper dig hela vägen i mål.
Kundbetyg 4,9 av 5
Agenter och assistenter får hjälp att boka poängresor åt sina kunder
Använd datorn eller mobilen. Lägg till resenärsuppgifter och bonusprogram så är du igång.
Tala om vad du vill ha hjälp med. Här chattar du med experter av kött och blod, inga chattbotar.
Använd din värdefulla tid till annat. Vi tar tag i din förfrågan och återkommer när vi har ett förslag på en resa.
Ett klick, klart! Betala och behåll provisionen, alla kvitton och bokningar lagras enkelt på ett ställe.
Några utvalda bokningar som har gjorts nyligen.
För 225.000 Eurobonuspoäng och en Amex 2-for-1 Voucher bokade vi en resa för två. Flyget gick mellan Stockholm och München i Business Class och fortsatte till Tokyo i Lufthansa First Class.
För 285.000 Eurobonuspoäng samt en Amex 2-for-1 Voucher bokade vi Business Class på den andra sträckan men First Class på den långa sträckan Frankfurt-Seoul.
För 330.000 Eurobonuspoäng samt två Amex 2-for-1 vouchers bokade vi Business Class för 4 personer i Business Class hela vägen till Bali.
Kundbetyg 4,9
Våra experter tar hand om hela bokningen
Frånpris
Ladda ner appen och chatta obegränsat med våra experter, du betalar en bokningsavgift vid bokning.
Utan abonnemang
Flyg, per biljett
500 kr.
Hotell
0 kr.
Hyrbil och transfer, per bil
200 kr.
Med Chatflights Pro
Flyg
0 kr.
Hotell
0 kr.
Hyrbil och transfer
0 kr.
Med Plus el. Pro
Tala om hur många poäng du har och vart du vill resa. Våra experter hittar inte bara resor åt dig, vi hjälper dig att bevaka poängdestinationer och guidar dig genom poängdjungeln.
Bokningsavgift inom Europa
Economy
650 kr.
Premium Economy
1.150 kr.
Bokningsavgift utanför Europa
Economy
1.450 kr.
Business Class
2.650 kr.
First Class
3.950 kr.
Vi har samlat de frågor som folk ställer mest, läs på här eller ladda ner appen och chatta med oss, vi svarar snabbt.
Nej! Du kommer ibland att få automatiska svar för att genomföra enkla saker som att betala, men annars chattar du alltid med experter av kött och blod.
Vi erbjuder resebyråer och personliga assistenter 15% rabatt på vår bokningsavgift. Rabatten dras av vid bokning och det är helt upp till er att ta betalt vad ni vill av era kunder.
Som agent eller assistent får du tillgång till ett verktyg på webben som gör att du kan chatta med oss via datorn och ha en bättre översikt över alla bokningar som har gjorts. Är du på språng kan du enkelt byta över till appen och fortsätta diskussionen med oss där. Webgränssnittet som används på datorn har en del extra funktioner som att t.ex. filtrera mellan bokningar för att enklare hitta en viss persons bokningar, men fungerar i övrigt likadant.
För resebyråer och assistenter tar vi en engångsavgift på 500 kr för att upprätta kontot. I övrigt tar vi bara betalt om du väljer att boka. Att ge oss ett uppdrag kostar inget, vi tar bara betalt om du är nöjd med förslaget och vill gå vidare till bokning.
Flygbolagen, t.ex. SAS och Lufthansa, har skapat sökmotorer online där du kan hitta och boka bonusresor. Men de är ofta tidskrävande att använda och erbjuder inget bra sätt att få översikt över det som kan bokas. Att veta vilka destinationer som just nu erbjuder bonusplatser, att pussla ihop resor på ett smart sätt och att veta på vilket sätt man ska använda sina poäng på bästa sätt öppnar upp möjligheten att hitta långt fler resor än de flesta hittar online.
Vi kan hjälpa dig med allt som har med poäng att göra, även att växla t.ex. Amex-poäng till rätt program och ta dig igenom hela bokningen. Vi kan alla poängsystem och en hel del om hotellpoäng också, testa oss!
Absolut, vi har bra koll på alla rabatter och vouchers som kan användas och ger dig råd att välja rätt.
Ja, vi hjälper dig med bokningar i alla allianser. Vi jobbar allra mest med Star Alliance och Eurobonus, men vi kan hjälpa till med annat också, dock tar det ofta lite längre tid för oss.
Ja, det kan vi. Men det är ovanligt att man kan göra det på ett fördelaktigt sätt. För skandinaver är det i princip endast SAS som erbjuder det alternativet, och i de flesta fall är det ingen rekommenderad strategi. Men vi diskuterar det gärna med dig och hjälper dig att fatta rätt beslut.