Vilka flygbolag satsar på Starlink?

Stabilt internet ombord håller på att bli en konkurrensfaktor för flygbolagen. För affärsresenären kan möjligheten att arbeta under en lång dagflygning väga tungt, medan andra resenärer uppskattar att kunna använda streaming, meddelanden och egna digitala tjänster.

Men ett flygbolag som satsar på Starlink har inte nödvändigtvis tjänsten på varje avgång. Installationerna sker flygplanstyp för flygplanstyp, vilket skapar stora skillnader både inom och mellan bolagens flottor.

SAS har börjat på Europaflottan

För svenska resenärer är SAS den mest närliggande satsningen. Starlink uppges finnas på samtliga Airbus A320neo, en flygplanstyp som används på många linjer inom Europa.

Det innebär samtidigt inte att alla SAS-flyg har samma uppkoppling. På långdistansflyg med Airbus A350 finns fortfarande den äldre Viasat-lösningen. Valet av flygplanstyp kan därför avgöra vilken wifi-upplevelse passageraren får.

På utrustade SAS-flyg kan resenären ansluta till flygplanets wifi, öppna inloggningssidan och trycka på anslutningsknappen. Enheten kan känna igen en tidigare session och i vissa fall återansluta automatiskt vid byte mellan två SAS-flyg.

Air France hör till bolagen som kommit långt

Air France uppskattas ha installerat Starlink på omkring 70 procent av flottan. Tjänsten har bland annat kunnat användas på långdistansflyg för streaming, meddelanden och arbete.

Även med en omfattande utrullning finns ingen garanti för att en viss avgång är utrustad. Flottans sammansättning, installationstakt och eventuella flygplansbyten gör att tillgängligheten kan variera.

Starlink kan dessutom drabbas av avbrott. Under en flygning mellan Bangkok och Paris förekom en längre period utan anslutning. Orsaken var inte fastställd, vilket understryker att satellitbaserat internet fortfarande kan påverkas av geografiska och operativa begränsningar.

airBaltic kan ha genomfört en bred installation

airBaltic uppges ha varit först bland de europeiska flygbolagen att satsa på Starlink. Tjänsten bedöms finnas på hela flottan, som består av Airbus A220, men flottäckningen bör betraktas som en uppskattning snarare än en garanti för varje resa.

En enhetlig flotta kan förenkla utrullningen jämfört med flygbolag som använder många olika flygplanstyper. Varje typ behöver certifieras separat, vilket är en viktig orsak till att större och mer varierade flottor tar längre tid att uppgradera.

Virgin Atlantic skiljer mellan flygplanstyper

Virgin Atlantic uppges ha Starlink på samtliga Airbus A350. Bolagets Boeing 787 och andra flygplan har däremot ännu inte omfattats på samma sätt, även om fler installationer väntas.

Skillnaden illustrerar ett återkommande mönster. Ett flygbolag kan marknadsföra eller planera Starlink samtidigt som en stor del av flottan fortsätter med ett äldre system under övergångsperioden.

Qatar Airways, Emirates och United

Qatar Airways beskrivs som nära en installation på hela flottan, men omfattningen är osäker och bör inte tolkas som ett löfte om tillgång på en specifik avgång.

Emirates uppges ha Starlink på en stor del av flottan. Även här kan tjänsten variera mellan olika flygplan och linjer.

I USA har United installerat Starlink på en betydande del av sin flotta, med tonvikt på mindre regionalflygplan. Utrullningen visar att förbättrat internet inte enbart är en produkt för stora långdistansflygplan. Det kan också bli en del av kundupplevelsen på kortare anslutningsresor.

British Airways och IAG befinner sig tidigare i processen

British Airways uppges ha Starlink på fem flygplan. IAG-gruppen har samtidigt fattat beslut om en bredare installation, men en full utrullning väntas ta tid.

För resenären innebär en så begränsad introduktion att sannolikheten för Starlink kan vara låg även om flygbolaget formellt har börjat använda tjänsten. Certifiering, installationsplanering och tillgänglighet för varje flygplan påverkar takten.

Lufthansa och KLM har andra tidslinjer

Lufthansa-gruppen har kommunicerat planer på installation, möjligen med start från 2027 och framåt. Årtalet är dock osäkert och bör ses som en preliminär tidsangivelse.

KLM planerar Starlink på långdistansflyg men inte på Europaflottan, där Viasat används. Det skapar en skillnad både inom KLM:s egen verksamhet och i jämförelse med Air France, som har kommit längre med Starlink.

Något beslut om att ändra upplägget för KLM:s Europaflyg är inte fastställt. Det går därför inte att utgå från att samma teknik kommer att erbjudas inom hela Air France-KLM-gruppen.

Fler asiatiska och amerikanska bolag är på väg

Singapore Airlines planerar installation på utvalda flygplanstyper snarare än på hela flottan samtidigt. Asiana och American Airlines hör också till bolagen där Starlink är på väg att införas eller byggas ut.

American Airlines uppges ha utökat sina planer i takt med att internet ombord blivit en tydligare konkurrensfråga på den amerikanska marknaden. Om uppkoppling kan göra en resdag produktiv får flygbolaget ett försäljningsargument som går utöver pris, tidtabell och kabinprodukt.

Delta valde en annan väg

Delta och Starlink ska ha haft olika uppfattningar om hur resenären skulle möta tjänsten. Skiljelinjen uppges ha handlat om inloggningssidan: Starlink ville erbjuda en enkel anslutning med ett klick, medan Delta ville behålla större kontroll över sidan och dess kommersiella möjligheter.

Delta valde därefter en konkurrerande satellitlösning från Amazon. Den har beskrivits som planerad för lansering 2028, men tidsplanen är osäker och kan förändras.

Oavsett de exakta motiven visar konflikten att internet ombord inte bara är en teknisk fråga. Inloggningen är också en del av flygbolagets kundresa, varumärke och möjlighet att kommunicera med passageraren.

Därför tar utrullningen tid

Starlinks mottagare beskrivs som platt, lätt och ungefär lika stor som en pizzakartong. Den är mindre än den tunga utrustning och utvändiga bula som har förknippats med äldre satellitsystem.

Trots en enklare fysisk installation måste tekniken godkännas för varje flygplanstyp. Ett bolag med Airbus A320neo, Airbus A350, Boeing 787 och flera regionala modeller behöver därför hantera flera separata processer.

Flygbolagen måste också planera när flygplan kan tas ur trafik för installation. Därför sker utrullningen ofta gradvis, även när ett beslut omfattar en stor del av flottan.

Så ska resenären tolka flygbolagens satsningar

Att ett flygbolag finns med bland Starlink-kunderna är inte samma sak som att en specifik bokning kommer att ha tjänsten. Tillgängligheten kan bero på:

  • vilken flygplanstyp som används på linjen,
  • hur långt installationen har kommit inom den aktuella flottan,
  • om flygplanet byts före avgång,
  • geografiska eller operativa begränsningar under flygningen.

Installationsläget förändras dessutom snabbt. Uppgifter om flottandelar bör därför läsas som en ögonblicksbild, inte som en permanent databas eller garanti.

Den större riktningen är ändå tydlig: fungerande wifi håller på att flytta från tilläggstjänst till konkurrensmedel. För den som värderar en uppkopplad arbetsdag kan ett flygbolag med stabilt internet vara mer attraktivt än ett något billigare alternativ där anslutningen är långsam eller saknas helt.

Våra senaste inlägg